A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség tájékoztatása szerint 2023. március 9-én délután 4 órára sikerült helyreállítani az atomerőmű áramellátását, miután hajnalban elvesztette a külső betáplálását egy, a 750 kilovoltos távvezetéket érő tüzérségi csapás miatt, és tizenegy órán keresztül dízelgenerátorok biztosították a hűtést és a biztonság szempontjából fontos rendszerek áramellátását.
Az ukrán nukleáris hatóság tájékoztatta a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséget és a tagállamok nukleáris hatóságait, hogy a Zaporizzsjai Atomerőmű március 9-én hajnalban elvesztette a külső betáplálását egy, a 750 kilovoltos távvezetéket érő tüzérségi csapás miatt. Ennek következményeként az erőmű eddig „meleg-leállás” üzemállapotban lévő két blokkját is teljesen leállították, továbbá mind a 20 dízelgenerátorát beüzemelték, hogy ellássák árammal a biztonság szempontjából fontos rendszereket. Az erőmű 15 napra elegendő dízel üzemanyaggal rendelkezik. Az értesítést később a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója is megerősítette a szervezet honlapján.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója, Rafael Mariano Grossi 2023. január 19-én Kijevben találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, ahol beszámolt arról, hogy a NAÜ szakemberei az összes ukrán atomerőműben állandó jelleggel tartózkodnak majd, ezzel is segítve az atomenergia békés célú felhasználását, valamint a NAÜ közvetlen tájékoztatását. A január 16-i héten a főigazgató részvételével három helyen volt NAÜ-zászlófelvonás: a dél-ukrajnai, a rivnei atomerőművekben, valamint a csernobili telephelyen is 2-2 szakember segíti ezentúl az ott dolgozók munkáját. A következő napokban a NAÜ-misszió a hmelnickiji atomerőműhöz is eljut majd. Így az ügynökségnek egyszerre legalább 11 nukleáris biztonsági és védelmi szakértője lesz folyamatosan Ukrajnában, ami példátlan vállalkozás a szervezet részéről.
2023. január 14-én folytatódott az ukrán villamos energia infrastruktúráinak tüzérségi támadása, emiatt csökkenteni kellett a működő atomerőművek villamosenergia-termelését a rendszer egyensúlyban tartásának érdekében. Az ukrán nukleáris hatóság tájékoztatása szerint a támadás során a Kijevi Kutatóintézet területén található kutatóreaktort találat érte, a keletkező tüzet eloltották, a tüzérségi támadás következményeinek felmérése folyamatban van. A háború elején a kijevi kutatóreaktor fűtőelem-kazettáit áthelyezték a kiégettfűtőelem-tárolóba, így a kutatóreaktorban nem található hasadóanyag. A radiológiai helyzet helyszíni változásáról nem érkezett információ, nem mértek megemelkedett sugárzási szintet. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség tájékoztatása szerint Rafael Mariano Grossi főigazgató a január 16-i héten Ukrajnába látogat, hogy előkészítse a NAÜ-szakértők állandó misszióját az országban található atomerőművekben (hasonlóan a Zaporizzsjai Atomerőműhöz), ezzel is segítve az ott dolgozó személyzet munkáját, továbbá a NAÜ folyamatos és közvetlen tájékoztatását.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség 2022. november 8-10 között újabb szakértői missziót hajtott végre Ukrajnában, amelynek során ellenőrizték a Harkiv nukleáris kutatóintézetet és a RADON radioaktívhulladék-tárolót. A szakértők arról adtak tájékoztatást, hogy a korábbi jelentésekhez képest nagyobb károkat szenvedett el a kutatóintézet, szinte minden épülete sérült, többségük helyreállítása már nem is lehetséges. Továbbá ellenőrizték a telephelyen és annak közelében a sugárzási monitoring hálózat detektorait, és megállapították, hogy azok hitelesen mérnek, a korábbi eredményeket igazolva nem emelkedett a sugárzási szint. A NAÜ szakemberei a RADON radioaktívhulladék-tárolóval kapcsolatban hangsúlyozták, hogy a létesítmény épületei nem szenvedtek károkat, azonban távoli bombarobbanásokat lehetett hallani a látogatásuk során. A misszió tagjai nem találtak be nem jelentett nukleáris anyagokra vagy tevékenységekre utaló jeleket a két telephelyen.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség kiemelt figyelemmel követi a Zaporizzsjai Atomerőmű helyzetét, különös tekintettel az erőmű közelében zajló háborús eseményekre. A NAÜ szakértői állandó helyszíni jelenléttel biztosítják, hogy az erőmű helyzetéről megbízható információkat kapjon az ügynökség. Az elmúlt hét napban kétszer is megszakadt a Zaporizzsjai Atomerőmű kapcsolata a külső elektromos hálózattal, mindkétszer be kellett indítani a dízelgenerátorokat az erőmű hűtésének és biztonsági rendszereinek működtetéséhez. A hálózati betáplálást mindkét alkalommal sikerült helyreállítani.
2022. október 4-én videokonferencia formájában tartotta negyedik rendkívüli ülését az Európai Nukleáris Biztonsági Hatóságok Csoportja (ENSREG), amelynek során a résztvevők értékelték az ukrán nukleáris biztonsági helyzetet, különös tekintettel a Zaporizzsja Atomerőműre.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség legutóbbi tájékoztatása szerint az ukrán nukleáris létesítmények biztonságának és védettségének biztosítása érdekében újabb eszközöket szállítanak Ukrajnába: a svédek által felajánlott eszközök már megérkeztek a NAÜ-höz, az Amerikai Egyesült Államok és Franciaország pénzügyi támogatásából a NAÜ által beszerzett felszerelések pedig a napokban fognak érkezni.
Az ukrán nukleáris hatóság jelezte a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség felé, hogy az országban zajló katonai konfliktus miatt szüksége lenne a NAÜ tagállamainak segítségére, a nukleáris biztonság szempontjából elengedhetetlen eszközökre és felszerelésekre. Ezt a nukleáris baleset, vagy sugaras veszélyhelyzet esetén való segítségnyújtásról szóló egyezmény alapján, a NAÜ által működtetett RANET-hálózaton (Response and Assistance Network) keresztül lehetett megoldani. Az Országos Atomenergia Hivatal – mint a nemzetközi RANET-hálózat hazai kapcsolattartási pontja – koordinálásával az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. és a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. által felajánlott sugárzásmérő berendezések és védőeszközök először a NAÜ központi gyűjtőtelepére érkeztek, majd a NAÜ intézkedett azok rendeltetési helyére való eljuttatásáról.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség 2022. szeptember 6-án tette közzé azt az ötvenoldalas jelentést, amely áttekinti az előző, 2022. április 28-án közzétett jelentés óta eltelt időszakot, az ukrán nukleáris biztonsági, védettségi és biztosítéki helyzetet értékelve.
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) megfigyelői 2022. szeptember 1-jén érkeztek meg a zaporizzsjai atomerőmű területére, hogy felmérjék az oroszok által elfoglalt, de ukrán szakemberek által üzemeltetett atomerőmű nukleáris biztonsági helyzetét, külön figyelmet fordítva az üzemeltető személyzetre. Rafael Mariano Grossi legutóbb április végén járt Ukrajnában egy hasonló misszióval, a mostani 14 fős delegációt szintén a NAÜ főigazgatója vezette. A küldöttség szerdán reggel indult Kijevből, amely a NAÜ nukleáris biztonsági és védettségi szakértőiből állt.