Radioaktív anyagok országos nyilvántartása
A radioaktív anyagok nyilvántartásának jogszabályi alapját a radioaktív anyagok nyilvántartásának és ellenőrzésének rendjéről, valamint a kapcsolódó adatszolgáltatásról szóló 11/2010 (III.4.) KHEM rendelet és az atomenergiáról szóló 1996. évi CXVI. törvény adja. A rendelet előírja a radioaktív anyagok helyi és központi elektronikus nyilvántartásának kötelezettségét.
A központi nyilvántartáshoz alkalmazott program neve „RADON”, ehhez csak az OAH munkatársainak van hozzáférési jogosultsága. A helyi nyilvántartás vezetéséhez szükséges programot („RADIUM”) az OAH a radioaktív anyagokkal rendelkező, nyilvántartásra kötelezett engedélyesek számára térítésmentesen rendelkezésre bocsátja, és folyamatosan karbantartja. A program, illetve a frissítések a LETÖLTÉSEK menüpontból érhetőek el.
Ügyintézőink elérhetőségei:
Szakál Lilla:
06-1-436-4920
Szakal@haea.gov.hu
Gonter Katalin:
06-1-436-4873
Gonter@haea.gov.hu
A jelenleg hatályos radioaktív anyagok nyilvántartásának és ellenőrzésének rendjéről, valamint a kapcsolódó adatszolgáltatásról szóló 11/2010. (III. 4.) KHEM rendelet megjelenésével új elemek kerültek a szabályozásba: nemcsak a tulajdonosoknak a tulajdonukban lévő, hanem a birtokosoknak is a birtokukban lévő radioaktív anyagokról olyan helyi nyilvántartást kell vezetniük, amelyből bármikor megállapítható a birtokukban lévő, a rendelet tárgyi hatálya alá tartozó radioaktív anyagok aktuális készlete, fajtája, aktivitása, rendeltetése, tárolási helye és alkalmazása (felhasználása). A nyilvántartás-köteles radioaktív anyagok közé bekerültek a radioaktív hulladékok is.
Ahogy fent is szerepel, a helyi nyilvántartás az OAH által a tulajdonosok és birtokosok részére térítésmentesen biztosított számítógépes nyilvántartó programmal történik. A helyi nyilvántartásba haladéktalanul be kell vezetni minden készletváltozást, valamint a radioaktív anyagok minden felhasználását, alkalmazását és az alkalmazás szüneteltetését, a mentességi szint alá történő lebomlást, az anyag teljes felhasználását, illetve a hatósági felügyelet alól való felszabadítást.
A radioaktív anyagok átadásának tényét mind az átadónak, mind az átvevőnek 15 napon belül elektronikusan jelentenie kell a központi nyilvántartás számára. A központi nyilvántartó program párosítja a beérkező jelentéseket, és csak egybehangzó jelentések esetén történik meg a radioaktív anyag tulajdonosának átvezetése a központi nyilvántartásban.
·
Radium1.71_inst.exe (25 MB)
A telepítés előtt győződjön meg arról,
hogy rendszergazdai jogosultságokkal rendelkezik-e a számítógépén. A telepítés
egyszerű, csupán követni kell a magyar nyelvű utasításokat.
Chrome böngésző használata esetén a letöltéshez további segédlet itt olvasható.
Ha a gépén már van egy korábbi verziójú RADIUM program, akkor a frissítő programot futtassa (lásd lent).
A telepítés megkezdése előtt győződjön meg arról, hogy van-e a merevlemezen legalább 60 MB szabad hely. Előfordulhat, hogy az operációs rendszer úgy van beállítva, hogy Ön nem telepíthet programot. Ilyen esetben forduljon a rendszergazdához.
A RADIUM1.71_inst.exe telepítő elindítása után követni kell magyar nyelvű telepítési utasításokat.
A telepítés befejezésével a megadott helyre (meghajtóra) az alábbi programok kerülnek fel:
· RADIUM.exe - a sugárforrások nyilvántartásához
· Rahel.exe - a radioaktív hulladékok nyilvántartásához. Ezt csak a hulladékok nyilvántartására kötelezett engedélyeseknek kell használniuk.
· exBackup.exe - segédprogram biztonsági mentések készítéséhez
· Radiumkeres.exe - a számítógépre telepített Radium programok verziószámát írja ki, valamint azt, hogy szükség van-e a programfrissítésre.
Frissítés
A frissítő program futtatása
A RADIUM1.71_upgr.exe telepítővel frissítheti a program előző verzióját. Mivel ez egy programfrissítés - csak a módosult fájlokat tartalmazza - önmagában nem, csak egy korábban telepített RADIUMmal működik. A frissítő a már rögzített adatait természetesen érintetlenül hagyja.
A RADIUM1.71_upgr.exe telepítő a bevezető lépések után rákérdez a korábbi RADIUM változat helyére. Amíg a Tallózás gombbal ezt be nem állította, addig a továbblépéshez szükséges Telepítés gomb inaktív. A továbbiakban követni kell a magyar nyelvű utasításokat.
A telepítés befejezésével a megadott helyre felkerül a RADIUM program 1.71 jelű változata úgy, hogy az adatbázisba korábban bevitt adatok megőrződnek.
A RADIUM indítása
A RADIUM program indítása történhet a telepítés után az asztalra került parancsikonnal, a Start menüből vagy a RADIUM\RUN\RADIUM.exe fájl futtatásával.
Az Exbackup program indítása szintén a RADIUM\RUN könyvtárból történhet az Exbackup.exe fájllal, az asztalra került parancsikonnal vagy a Start menüből.
A RADIUM leírása és a programhoz tartozó dokumentumok elérhetőek a RADIUM\RUN\HELP könyvtárból, de a RADIUM leírás megnyitása a Start menüből is történhet. Ahhoz, hogy meg tudjuk nyitni ezeket a dokumentumokat, szükség van az ingyenes Acrobat Reader programra, ami szükség esetén szintén letölthető honlapunkon keresztül.
A regisztráció menete
A RADIUM program indítása után a bejelentkezésnél válassza a Rendszergazda lehetőséget a Kezelő feliratú mező lenyíló listájából. A Jelszó mezőt hagyja üresen!
A belépés és a figyelmeztetések panel nyugtázása után nyomja le a Törzsadatok gombot! A gombsor alatt levő fülek közül válassza a Saját cég adatai feliratút. Az adatok bevitele előtt meg kell nyomni az ablak alsó szélénél található Módosítás feliratú gombot. Amíg ezt a gombot le nem nyomja, addig nem lehet az adatmezőkbe írni. A Módosítás gomb lenyomása után aktívvá válik (színes lesz) a Mentés és Mégsem gomb.
Ezután az NYT kód és az országkód kivételével ki kell tölteni a színes hátterű mezőket. A NYT (nyilvántartási) kódot a regisztrálás során kapja meg. Bár nem kötelező, de a könnyebb kapcsolattartás érdekében feltétlenül töltse ki a telefonszám és E-mail mezőket is!
A beírt adatokat a Mentés gombra kattintva lehet elmenteni. Ha nem akarja elmenteni az adatokat, akkor a Mégsem gomb lenyomásával lehet megszakítani az adatbevitelt. A Mentés gomb lenyomása után a program ellenőrzi, hogy minden kötelező adatmezőt kitöltött-e. Ha valami hiányzik, akkor kéri a pótlást, és nem történik mentés. Ha sikerült a mentés, akkor a gomb felirata kiszürkül.
Adatmezők sikeres kitöltése után kattintson a Regisztráció feliratú gombra! Ennek hatására megjelenik egy panel, aminek a bal oldalán három lehetőség közül lehet választani. Ha van a gépén levelező program, akkor válassza az "Elküldés e-mail-ben" lehetőséget, ha nincs akkor a "Kiírás lemezre" pontot!
Az "Elküldés e-mail-ben" lehetőség választása esetében a program előkészít egy levelet a központi nyilvántartás e-mail címére (radon@oah.hu), amihez csatolja az elküldendő adatfájlt. A Kiírás lemezre pont választása akkor hasznos, ha az adott gépen nincs internet, és másik gépről lehet csak e-mailt küldeni. Ebben az esetben valamilyen adathordozón lehet a fájlt másik géphez átvinni.
Az üzenetre a központi nyilvántartás válaszként visszaküld egy olyan csatolt fájlt, amiben megtalálható a regisztráció során kiosztott nyilvántartási kód. A válaszként küldött levélben rövid ismertetőt adunk a további teendőkről.
A regisztrációs kérelmeket lehetőleg még aznap, de legkésőbb egy-két napon belül megválaszoljuk. Ha napok múltán sem érkezne válasz, akkor ezt feltétlenül jelezze a honlap Letöltés oldalán található telefonszámon vagy e-mailen!
A programmal való munkához hasznos segítség a Súgó menüben elérhető Kezelői leírás.