ATDR

SajatosEnaplo


Részletes kereső

Magyarorszag.hu

Kozadat.hu

2024. évi Biztosítéki Fórum az OAH-ban: fókuszban az uniós szabályozás módosításai

2024.04.03
Biztosítéki Fórum Biztosítéki Fórum

Az OAH a hazai nukleáris létesítmények és szervezetek biztosítékokért felelős vezetőinek és munkatársainak részvételével 2014 óta évente tart Biztosítéki Fórumot. A rendezvény célja a nukleáris biztosítékokkal összefüggő legfontosabb események, tapasztalatok összegzése, valamint az, hogy rendszeres szakmai fórumot biztosítson a nukleáris energia békés célú alkalmazásának felügyelete mellett elkötelezett szakemberek számára. Az idei találkozóra 2024. március 20-án került sor az OAH székházában.


A Biztosítéki Fórumot Stefánka Zsolt főosztályvezető nyitotta meg. Beszédében rövid áttekintést adott a hatóság nukleáris biztosítéki területen végrehajtott, elmúlt évi felügyeleti tevékenységéről, a szakterületet érintő nemzetközi rendezvényekről, támogató programokról, az elért eredményekről valamint a felmerült kihívásokról. Stefánka Zsolt kiemelte: a hazai létesítmények fontos szerepet töltenek be a NAÜ-nek nyújtandó támogatóprogramban példaként említve, hogy az OAH aktívan részt vesz a NAÜ-ellenőrök képzésében.

A nyitóbeszéd után Jezeri András az OAH felügyelője előadást tartott az Euratom biztosítéki rendelkezéseinek alkalmazásáról szóló 302/2005/Euratom rendelet (2005. február 8.) felülvizsgálatáról. Előadásában kitért a rendelet felülvizsgálatának céljára, és a fontosabb változásokról szólva felhívta a figyelmet arra az uniós szabályozásban megjelenő új elemre, amely szerint már a nukleáris létesítmények tervezésekor érvényesíteni kell a biztosítéki követelményeket. Hozzátette, hogy a hazai szabályozás már eddig is tartalmazott ehhez kapcsolódó előírásokat.

Az előadásokat követően a résztvevők kerekasztal megbeszélés keretében folytatták munkájukat, amelynek során az engedélyesek képviselői megoszthatták a biztosítéki területen szerzett tapasztalataikat, továbbá ismertették az elmúlt év biztosítéki területet érintő fejlesztéseit, stratégiai lépéseit, a szervezetek előtt álló kihívásokat.

A hazai nukleáris biztosítéki rendszer elmúlt ötven évét összefoglaló kiadványt ide kattintva érheti el.



Facebook megosztás