ATDR

SajatosEnaplo


Részletes kereső

Magyarorszag.hu

Kozadat.hu

Az Európai Bizottság munkatársai ellenőrizték a budapesti radiológiai monitoring rendszert

2023.10.18
Európai Bizottság ellenőrzése Európai Bizottság ellenőrzése

Az Európai Bizottság Energiaügyi Főigazgatóságának sugárvédelemért és nukleáris biztonságért felelős egysége évente az EU tagállamokban több ellenőrzést végez, melynek többek között az országos, a létesítményspecifikus (jellemzően nukleáris létesítmények és radioaktív hulladéktárolók környezete), vagy a sűrűn lakott területeket (nagyvárosokat) lefedő radiológiai monitoring hálózatokra terjednek ki.


Az EURATOM szerződés 35. cikke szerint „Valamennyi tagállam létrehozza a levegő, a víz és a talaj radioaktivitásának állandó figyelemmel kíséréséhez és az alapvető előírások betartásához szükséges létesítményeket. A Bizottság ezekbe a létesítményekbe betekinthet, működésüket és hatékonyságukat megvizsgálhatja.” Magyarország országos radiológia monitoring rendszerét 2010-ben ellenőrizték, a Paksi Atomerőmű környezetében működő rendszert 2019-ben, a Budapestet lefedő rendszer ellenőrzését pedig 2023-ra ütemezték. Ennek keretében az Országos Atomenergia Hivatal október 10-13. között fogadta a Bizottság szakértőit, valamint koordinálta a szakértők budapesti programját, amely során az Európai Bizottság 2000/473/EURATOM ajánlásának teljesülését vizsgálták.

A nyitónapon az OAH tájékoztatást adott az Országos Környezeti Sugárvédelmi Ellenőrző Rendszerről (a továbbiakban: OKSER), a környezeti sugárvédelmi monitoring jogszabályi környezetről, továbbá a hivatal kapcsolódó hatósági tevékenységéről. Ezt követően a szakértők az OKSER üzemeltetésében résztvevő szervezetek működéséről kaptak áttekintést. A program keretében az Európai Bizottság szakértői meglátogatták az Egészségügyi Radiológiai Mérő és Adatszolgáltató Hálózat központi laboratóriumát (a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ Sugárbiológiai és Sugáregészségügyi Főosztályát), valamint budapesti laboratóriumát (a Budapest Főváros Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának Laboratóriumi Osztályát), az Energiatudományi Kutatóintézet Környezetvédelmi Szolgálatát, a Nemzeti Élelmiszer-biztonsági Hivatal Élelmiszerlánc-biztonsági Laboratórium Igazgatóság Radioanalitikai Referencia Laboratóriumát, valamint a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság Nukleáris Baleseti Információs és Értékelő Központját.

A Bizottság szakértői az ellenőrzés során kiemelték a hazai szervezetek nyitottságát, és a tájékoztatás részletességét.

Az ellenőrzésről szóló jelentés várhatóan 2024. első negyedévének végére készül el.



Facebook megosztás