2025.04.08
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2025.02.18
NAÜ-közlemény a csernobili atomerőművel kapcsolatban
2025.02.14
Csernobil: nem emelkedett a háttérsugárzás az elmúlt órákban
2025.01.22
Összefoglaló az ukrán nukleáris létesítmények helyzetéről
2024.11.25
NAÜ-közlemény az ukrán helyzetről
2025. május 13-14-én a szlovéniai Portoroz városában került sor a cseh, a magyar, a szlovák és a szlovén nukleáris hatóságok hagyományos éves találkozójára, amelyen ez alkalommal is részt vett a finn és a lengyel partnerhatóság delegációja. Az együttműködést létrehozó, hasonló méretű nukleáris programmal rendelkező négy hatóság 2003-ban döntött úgy, hogy intézményesíti találkozóit annak érdekében, hogy rendszeresen megossza egymással a hatósági felügyeleti tapasztalatokat, valamint az atomenergia alkalmazásával kapcsolatos kiemelt jelentőségű nemzetközi és tagállami vonatkozású témaköröket. A magyar küldöttséget Kádár Andrea Beatrix, az Országos Atomenergia Hivatal elnöke vezette.
A hatóságok képviselői ismertették a működésüket érintő fontosabb szervezeti és jogszabályi változásokat. Több résztvevő hatóság esetében is elmondható, hogy az új tervezett, valamint épülő atomerőművek felügyelete érdekében növelik humánerőforrás kapacitásaikat, módosításokat kezdeményeznek és hajtanak végre jogszabályaikban, hatósági keretrendszerükben is.
A résztvevők megvitatták továbbá a kölcsönös érdeklődésre számot tartó európai és nemzetközi ügyeket – így egyebek mellett a résztvevő felek két és többoldalú kapcsolataiban és a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséggel együttműködésben folytatott tevékenységeket –, valamint tájékoztatást adtak az általuk felügyelt nukleáris létesítményekben bekövetkezett üzemi eseményekről és azok kezeléséről.
A tanácskozó felek emellett áttekintették az új atomerőművek létesítésével, valamint a meglévő blokkok további üzemidő-hosszabbításával kapcsolatos hatósági feladatokat. A résztvevő országok többségében intenzív munka folyik az új atomerőművek felügyeletének előkészítése kapcsán: hatósági kompetenciaépítés, konzultációk, előengedélyezés és nemzetközi együttműködések révén készülnek az egyes hatóságok a jövőbeli engedélyezési feladatokra, különösen a kis moduláris reaktorok vonatkozásában.
A résztvevő felek aktív szerepet vállalnak Ghána, Nigéria, Törökország és Jordánia hatóságainak támogatásában, így ennek kapcsán a találkozó lehetőséget biztosított arra is, hogy a résztvevők áttekintsék ezen, Európai Unión kívüli országok nukleáris biztonsági hatóságainak kapacitásépítését célzó EU-projektek státuszát.
A következő találkozót 2026-ban rendezik Csehországban.